Specialista na bezpečnost práce a požární ochranu

C e n t r u m B O Z P p r o f i r m y a p o d n i k a t e l e


Revize hromosvodů

Množí se případy, kdy do objektu udeřil blesk a následkem toho vznikl mohutný požár, který se rychle rozšířil a zničil vše, co bylo v dohlednu. I pohotoví hasiči měli dost práce, ale škodu, kterou blesk a následný požár způsobili, se jim nepodařilo zachránit. Proto je nutné myslet především na prevenci, ještě než začne podobné neštěstí v podobě hořících objektů, jež likviduje požár nenávratně a blesku-rychle.

Kde se pravidelně musí provádět revize hromosvodů

Pravidelné revize hromosvodů se provádí na objektech bytových, ale i kancelářských domů, díle u hotelů, ubytoven i penzionů. Veřejných budov, jako jsou školy, rodinné domy, ale i sportovní areály, pravidelně se také revize hromosvodů provádí na průmyslových provozech, objektech, dále i na veřejných budovách, jako jsou nákupní centra, kina, divadla. Důležité je také provádět revize hromosvodů u objektů v prostřední nebezpečí výbuchu a dalších.

Lhůty pro revize hromosvodů

Hodně důležité je u veřejných budov vědět termíny pravidelných revizí, které se musí provádět dle stanovených kritérií. Lhůty se řídí podle tabulky, kde jsou dané typy objektů uvedeny, popsány a rozděleny. Třída LPS I a II musí být provedena revize hromosvodů každé dva roky, a to úplné, u třídy III a IV pak zcela úplná revize je nutná každé čtyři roky opakovat.

Rozdělení tříd pro revizi hromosvodů

Přičemž třída LPS I je stanovena objekty důležitými, kde dochází ke kumulaci mnoho lidí, jako jsou banky, nemocnice a polikliniky, také elektrárny, vodárny a automobilky, zkrátka objekty nejvíce ohrožené, v případě zásahu blesku může být škoda s fatálními následky. Třída II, to jsou školy, ale i kostely, katedrály, supermarkety a jiná nákupní centra. I zde je nutná pravidelná a úplná revize každí dva roky. I objektů, kde je povinná revize jednou na čtyři roky, se jedná o třídy III, kam patří rodinné domy, nebo také zemědělské stavby, hospodářská stavení a další. Zvláštní kategorií jsou pak ty s označením IV, kde se běžně osoby nevyskytují, není zde ani majetek pro ochranu.

Proč je nutné revizi hromosvodu provádět?

Nejen, že tam nařizuje zákon, ale také je jde především o ochranu majetku a životů. V jedné pouhé vteřině, kdy blesk a hrom útočí, mohou vážně ohrozit váš majetek, takže je rozhodně levnější a bezpečnější, pokud pravená revize platí, přece je to jen za dva nebo čtyři roky, takže v časovém rozmezí podstatě dlouhém, a za bezpečí jak majetku, tak rodiny a životů svých i blízkých to rozhodně stojí. Pamatujete na to, že sebelepší pojistka to neochrání a navíc nemusí k pojistnému plnění dojít, pokud nebudete mít v pořádku revize.

BOZP a zákon

Pomoc při dodržení veškerých náležitosti se zajištěním:

bezpečnost na pracovišti
povinné školení BOZP prevence pokut

Zajišťujeme profesionální služby BOZP a PO.

Kontakt

ENERGOM Projekty, a.s.

CENTRUM BOZP A PO ČR

+420 777 929 770

info@energom.cz

www.energom.cz

IČ: 29001838, DIČ: CZ29001838

Dále by Vás mohlo zajímat

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace