Je sice pravdou, že náš stát má vlastní, pravidelně školenou a profesionální požární ochranu, ale spoléhat ve všem pouze na hasiče by bylo dost dětinské. Už jen fakt, že hasiči bývají voláni k událostem, kde už se něco nekalého děje, takže na nějakou prevenci a samotnou ochranu už je pozdě. Sice zachrání často mnoho, ale pokud takový požár vypukne, rozhodují vteřiny, a to je důvodem, proč se o požární ochranu musí a měli by zajímat všichni občané a dodržovat určité zásady, aby tak k požáru nedali záminku.
Školení požární ochrany
Zaměstnanci firem i státu si mohli jistě povšimnout, že u nich dochází k pravidelnému školení a jsou povinni se ho účastnit, nejen při vstupu do nového zaměstnání, ale existují i pravidelná cyklická školení, kde se nejen dozvědí základy o požární ochraně a někdy i na první pohled malicherné záležitosti, avšak stále důležité, protože řada z nich bývá stále nedodržována, což vede k nešťastným událostem. Například zapomenutá svíčka nebo špatně uhašený nedopalek jsou stále velice časnými důvody pro vznik požáru.
Školení požární ochrany moderně
Aby tak takovým zbytečných chybám bylo co nejvíce zabraňováno, probíhají školení požární ochrany a to dle rozsahu zařazení zaměstnance. Přitom tato školení většinou neprovádí sám hasič, což je na škodu většinou pro ženské pokolení ve firmách, ale přímo určený pracovník pro požární ochranu, který vede v patrnosti obecné události, ale i konkrétní situace, které na pracovišti mohou nastat.
Kdy se má školení provádět
Na otázku existuje odpověď v platné legislativě. Samozřejmostí je vstupní školení, kterým musí projít opravdu každý zaměstnanec, dále pak jsou pravidelná, cyklická školení, podle právě platných vyhlášek, ale vždy je dobré, pokud zaměstnavatel svým zaměstnancům prostřednictvím školitele umožní informace známé, ale i nové načerpat. Vždy se jedná o krok, který tak přispěje k tomu, aby lidé čelili větší opatrnosti a i na drobné ohýnky si dali pozor, aby tak nedošlo k velkému neštěstí.
Jak se školení o požární ochraně provádí?
Klasickými přednáškovými školeními, ale určitě je zábavnější a také mnohem poučnější, pokud je prováděno formou počítačového kurzu, který nejprve animačně zobrazí možnou situaci a následuje vysvětlení. Průzkumy prokázaly, že lidé se takto více naučí, dozvědí a také že je to pro ně zábavnější, ne tak nudné, jako přednáška, která by mohla být. Je tedy několik způsobů, jak taková školení provádět, co se týče počítačového programu je o to výhodnější, protože jím každý zaměstnanec může projít individuálně, není tak nutné objednávat školicí místnosti a všechny zaměstnance z provozu najednou pozvat na školení.