Specialista na bezpečnost práce a požární ochranu

C e n t r u m B O Z P p r o f i r m y a p o d n i k a t e l e


Revize protipanického osvětlení

Pokud se vám název protipanického osvětlení zdá poněkud zvláštní, pak ale nebude vám tak tento typ světla tak neznámý, jak se na první pohled zdá. Protipanické osvětlení je jakoby takové to zelené světlo, respektive světlo se zelenými značkami, ukazateli, které tak má nejen posvítit, ukázat na cestu, ale také právě ukázat ten správný směr úniku a tam v mnohém eliminovat vznik a rozvoj paniky, která tak snadno může nastat, pokud vypadne elektrický proud, z jakýchkoli příčin. Studia a nezávislé průzkumy ukazují, že lidé se nejvíce obávají něčeho neznámého, nedefinovaného. Proto může snadno nastat povyk a zbytečná panika. Protipanické světlo tak ukáže cestu a tak mnohé uklidní.

Kde musí být protipanické světlo

Umístění protipanických světel se řídí pokyny, které jsou dané legislativou. Nelze jen tak z vlastního rozhodnutí určit, že tam nebo jinde bude prostě protipanické světlo nebo ne. Platné vyhlášky určují, že takový typ světla musí být ve všech veřejných prostorách a podnicích, které jsou svojí rozlohou větší než šedesát metrů čtverečních, ale i u menších ploch, s tak zvaným rizikem paniky. Tedy v takových, kde může nastat panika, pakliže vypadne zdroj elektrického napětí. Jde o místa, kde se často a hodně vyskytuje množství lidí, často třeba jsou takovým příkladem ordinace a čekárny u lékařů a tak dále.

Kdy bude protipanické světlo potřeba

A právě že proto, že není nikdy jasné, kdy bude protipanické světlo potřeba a jak bude dlouho svítit, tedy jak dlouho nepůjde elektrický proud, musí se provádět nejen pravidelné kontroly funkčnosti, ale také i zákonem stanovené revize.

Revize protipanického osvětlení

Revize protipanického osvětlení se musí provádět pravidelně a tak, jak je stanoveno. Samotné revize musí samozřejmě provádět ověřený pracovník, tedy osoba s platnou licencí, která tak může schvalovat a provádět podobné kontroly, o kterých následně vydává zprávu revizní. Takový pracovním se musí prokázat platnou licencí, a pokud se vám nepozdává, je možné jeho aprobaci prověřit.

Proč je revize protipanického osvětlení nezbytná?

Nikdy předem není jasné, kdy bude potřeba světla protipanického, proto je také nutné provádět pravidelné kontroly a revize tak, jak stanovuje zákon. Ač se to nezdá, pravdou je, že protopanické světlo zabránilo už mnoha skandálům a katastrofám, které se mohly stát, ale díky plné funkčnosti nenabyli platnosti. Protipanické světlo nejenže vás navede správnou cestou, ale také bývá umisťováno v přesně vymezených a předepsaných protokolech a tak vás včas upozorní na změnu směru, schody a další nutné informace, které musíte vědět a znát. Pozor na nutné kontroly, které se také provádí a je nutné o nich vést zprávy.

BOZP a zákon

Pomoc při dodržení veškerých náležitosti se zajištěním:

bezpečnost na pracovišti
povinné školení BOZP prevence pokut

Zajišťujeme profesionální služby BOZP a PO.

Kontakt

ENERGOM Projekty, a.s.

CENTRUM BOZP A PO ČR

+420 777 929 770

info@energom.cz

www.energom.cz

IČ: 29001838, DIČ: CZ29001838

Dále by Vás mohlo zajímat

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace